Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Riik maksku enammakstud töötuskindlustus tagasi!

 (64)

Riik maksku enammakstud töötuskindlustus tagasi!
Foto: Sven Arbet

Oletame, et teil on auto. Lähete kindlustusseltsi ja sõlmite kaskolepingu juhuks, kui kunagi tulevikus peaks midagi juhtuma. Ühel talvisel päeval satub teie auto külglibisemisse ning sõidate teelt välja vastu puud. Teete kindlustusseltsile avalduse kahjude hüvitamiseks, aga kindlustusseltsis vastatakse teile, et raha te ei saa.

Teie järelpärimisele, et kas olete midagi valesti teinud, vastatakse, et kõik on korras. Olete kindlustusmakseid õigeaegselt tasunud ja ka õnnetuse toimumises pole midagi kahtlast. Kuid kindlustushüvitist te siiski ei saa, kuna kindlustusselts on otsustanud, et see kaskoleping oli viga ning et nad ei soovi enam selliste õnnetuste eest hüvitist maksta.

Tundub kurioosne, kuid sarnane situatsioon toimub pragu töötuskindlustushüvitiste ümber. Oleme aastaid maksnud kõrgemat maksu idee nimele, et alates aastast 2013 saame hüvitist ka omal soovil ja poolte kokkuleppel töölt lahkudes.

Ma ei tea, kas see minevikus vastu võetud otsus oli õige. Või hoopis vale nagu poliitikud praegu selgitada püüavad. Küll aga tean ma müügiettevõtte töötajana seda, et kui luban kliendile kindlaks kuupäevaks tarnida kolm eset ja võtan nende eest osalise ettemaksu, aga tegelikult suudan mingil põhjusel tarnida ainult kaks eset, siis pean ühe eseme eest tehtud ettemaksu kliendile tagasi maksma. Lisaks oleks viisakas ka kliendi ees vabandada.

On loomulik, et ka riigile oluliste otsuste puhul võib aastate eest mõistlikuna ja võimalikuna tundunud idee täna täiesti sobimatu olla. Sellisel juhul peaksid selle otsuse vastuvõtjad oma viga tunnistama ja tagastama töötajatele töötuskindlustusmakse enammakstud osa. Praegust kõrget 4,2% töötuskindlustusmaksu määra on põhjendati omal ajal sellega, et alates 2013 langeb töötukaasale täiendav kohustus maksta hüvitist ka omal soovil ja poolte kokkuleppel töölt lahkujatele. Kui sellist kokkulepet poleks olnud, siis mis oleks sel juhul olnud töötuskindlustusmaksu määr? Ehk hoopis 2% või 3% praeguse 4,2% asemel?

Mõtlev inimene oleks selle vahe, mis tal madalama maksumäära korral kätte oleks jäänud, ka ise säästa suutnud, et end halbade aegade vastu kindlustada. Halvaks ajaks võib lugeda ka aega, mis kulub uue töökoha leidmisele peale omal soovil lahkumist. Paraku sellist võimalust polnud ja nüüd ebavajalikuks osutud protsendid koguti rahva käest rõõmsalt kokku.

Loe veel

Tulles tagasi alguses toodud kaskokindlustuse näite juurde, siis kirjeldataud olukorras on teil võimalik seltsi vahetada, hoiatada oma sõpru selle kindlustuse kliendiks hakkamast ning meedia vahendusel ka kõiki teisi võimalikke kliente teavitada. Töötuskindlustuse puhul oleme aga omamoodi sunnismaised. Ja iga päevaga oma riigis järjest rohkem pettunud.

Seega, lugupeetud riigivalitsejad, tunnistage oma viga töötuskindlustussüsteemi väljatöötamisel ja tagastage tööinimestele enammakstud summad!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare