Saada meile lugu, pilt või video siit!

Rahva hääl on rahvaajakirjandus – seda kõige paremas ja sügavamas tähenduses! Siia saavad kirjutada ja oma pilte/videosid saata kõik, kel teistega midagi jagada.

Netikommentaatori välimääraja 2: inimesed käitumismallide taga

 (22)

Arvuti
Foto on illustratiivneFoto: Ester Vaitmaa

Eelmises loos tõin välja seitse tüüpilisemat kommentaatorit. Seekord vaatame natuke nende inimeste maskide taha - kes end seal peidab?

Esimese tüübi all napisõnaliselt kõike maha tegev inimene ilmub eelkõige meeste ridadest. Kiirelt annab ta toimuvale oma hävitava hinnangu ning asi mott. Erilise mõttelennuga ta üldjuhul ei esine ning oma kommentaari reitingut ta ka ei jälgi.

Teise kategooriasse kuuluv guugeldaja ja arhiivis sahmija ei oma eraelu - milleks tal seda vaja olekski, kui kogu aeg toimub nii palju põnevat teiste eludes. Meenub Ott Leplandi naerupahvak, kui tema kohta aastatetaguseid artikleid välja tuhniti ning need värskete uudislugude alla kommentaaridesse lisati. Noor poplaulja ei suutnud mõista, kuidas saab ühel inimesel olla tema vastu nii suur viha. Kommenteerija enda sõnul teda Ott absoluutselt ei huvita, aga Googlist otsitakse viimnegi sopp välja.

Kolmanda tüübi esindaja - igal pool oma versiooni nägijaga olen kokku puutunud kõige tihedamalt. See inimene räägib musta valgeks ning surma sünniks. Siia liigituvad kahekümnendates naisterahvad, kes ei saa kodus oma õigust maksma pandud. Sellest on nende naiste hinge kogunenud palju tuska, mis tahab kusagil väljaelamist. Internet on nende püha Piibel ning seal saavad nad oma kommentaar-eeposeid kõigile laikimiseks trükkida.

Seotud lood:

Neljas liik - naljamees - päriselus väga suud lahti ei julge teha. Oma parimad killud esitab ta vaikselt hämaras trükkides ning naudib publiku anonüümset naeru. Oleks selle tüübi esindaja ka päris elus kõva killuvend, siis tal ei jaguks aegagi kuskil kommentaariumis nalja punnitada.

Viienda grupi tõekuulutaja ajab ihukarvad turri kõigil natukene Eestis silma paistnud tegelastel. Pahatihti kipub see võigas tüüp olema lähedane sõber, sugulane või endine koolikaaslane. Teatavasti kõiki inimesi elus ei saa enda kõrvale valida - mõnega oleme lihtsalt sunnitud mingi perioodi koos eksisteerima. Igatahes kasutab see liik tervet kogutud infot väga alatult ära ning ründab loos kirjeldatud inimest või loo autorit enam kui piinliku isikliku informatsiooniga. Muidugi ripuvad need enam kui ebamugavad ja solvavad kommentaarid netiavarustes aastakümneid.

Loe veel

Kuuenda rühma esindaja - umbusaldaja kahtleb ka kõige väiksemates sündmuses. Tema loogika kohaselt ei kulu näiteks inimesel väljas söömisele üldse palju raha. Kui keegi julgeb artiklis reaalselt numbritest rääkida, naerab ta valju häälega kogu loo välja. Ilmselgelt on tegu väga piiratud mõttemaailmaga kommenteerijaga, kes millegipärast oma kogemusi ainuõigeks tituleerib.

Seitsmes liigitus - haritud ja viisakas arvamuseavaldaja jääb kogu selle muu läbu taustal hüüdja hääleks kõrbes. Ilmselt toob valitsevale anonüümsele sõimulaviinile leevendust vaid isikupõhine kommenteerimine, aga meil on alati olemas võimalus tekitada Facebookis libakontosid ja nii elavad anonüümsed kommentaatorid oma räpast elu edasi.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare